Telefonunuz Çalındığında Yapmanız Gereken 7 İpucu

17.12.2017

Telefonunuz Çalındığında Yapmanız Gereken 7 İpucu

Telefonunuz çalındığında veya kaybettiğinizde sırasıyla bunları yapabilirsiniz. Kimbilir belki de bu sayede geri bile alabilirsiniz.

  1. Öncelikle kullandığımız telefona ait IMEI numarasını ihtiyaç olduğunda ulaşabileceğimiz bir yere not etmeniz tavsiye ediliyor. Hatta bunu şimdi yapın. *^#06# tuşlayarak çıkan numarayı not edin. Bu her zaman işinize yarayacaktır.
  2. Şimdi eğer telefonunuz çalınırsa veya kaybolursa öncelikle 0312 294 94 94 numaralı BTK ihbar hattını arayarak durumu bildirin. İmei numaranızı soracaklardır. Sonrasında birkaç basit soru sorduktan sonra cihazın size ait olduğunu tespit edecekler ve Ülke sınırları içinde cihazı iletişime kapatacaklardır. BTK ihbar hattı 7 gün 24 saat hizmet vermektedir.
  3. Bulunduğunuz yere en yakın karakola giderek durumu polise kısaca anlatın ve kayıt tutulmasını sağlayın. Böylece hem emniyet ekipleri durumu takip edecek hemde size verecekleri referans ve kayıt numarası ile siz durumu takip edeceksiniz. İlave olarak bu referans numarası sigorta işlemlerinde de kullanılacaktır.
  4. Sonraki adımda operatörünüzü aramanızı tavsiye edeceğim. Hattınızın ve cihazınızın çalındığını bildirin ve böylece hücresel bilgi akışının kesilmesini sağlayın. Ancak unutmayın halen wifi üzerinden işlemler yapılıyor ve bilgi çalınıyor olabilir.
  5. Telefonunuz büyük ihtimalle pin, kilit ekranı ve diğer güvenlik önlemlerine sahiptir (eğer değilse hemen önlem almanızı öneriyoruz). Ancak ne olursa olsun, telefonunuz çalındıysa, bütün parolalarınızı değiştirmenizde fayda var. Sosyal medya, banka hesapları ve e-posta hesaplarınızın şifrelerini değiştirmezseniz, hırsız bu hesaplarınıza erişebilir ve başınıza daha bile fazla derde sebep olabilir.
  6. Eğer iOS için Find My iPhone, Android için Find My Device veya Samsungun Find My Mobile hizmetlerini kullanıyorsanız, kayıp telefonunuzun nerede olduğunu çok kolay şekilde öğrenebilirsiniz. Bu uygulamalar ayrıca telefonunuzu uzaktan kilitlemenizi sağlıyor ve eğer telefonu geri alamayacaksanız bilgilerinizi de uzaktan silebiliyorsunuz.
  7. Eğer telefonunuz bulunamıyorsa, buluta kayıtlı ayarlarınızı ve bilgilerinizi yeni telefonunuza yükleyebilirsiniz. Google, Apple ve Samsung gibi şirketlerin hepsi bulut hizmetlerine sahip, tek yapmanız gereken farklı bir cihazdan giriş yapmak.

www.applemaslak.com

Tüm Makaleler

0212 286 66 44 | Bilgi Almak İçin Arayın