Apple Batarya Sorunları ve Yapılacaklar

14.1.2017

Apple Batarya Sorunları ve Yapılacaklar

Sevgili Apple kullanıcıları;

Son günlerde yaşanan ve özellikle bataryanın çabuk bitmesi ve cihazının şarjı olduğu halde kapanması ile ilgili yaşanılan sorunlara daha detaylı ve çözüm odaklı bir yaklaşım getirmek istiyorum.

Apple ürünlerinde kullanılan bataryalar; yaptığım incelemeler ve servis hizmeti tecrübelerimden de yola çıkarak değerlendirdiğimde; sağlam, güvenilir ve olabildiğince kaliteli ürünlerdir. Özellikle günümüz teknolojisi yansıtılarak üretilen bu bataryalar sağlığımızı ve kullandığımız cihazı tehlikeye atmayacak cinste üretilmiştir. Ancak bazı kullanım sebepleri dolayısı ile bazen de hatalı üretimler sebebiyle aldığımız verim düşmekte ve cihaz kullanımımız sürekli şarj ederek bir eziyete dönüşmektedir. Bunun temel sebepleri arasında;

1. Orjinal olmayan şarj ekipmanlarının kullanılması
2. Power Bank lerin kullanılması
3. Araç şarj kitlerinin kullanılması

Genel aksaklıklar olarak görülsede tüm bunlara ilave olarak aşırı sıcak ve soğuk havaların da bataryamıza ciddi ve olumsuz etkileri olmaktadır. Örnek vermem gerekirse kullandığımız Apple ürünlerinin bataryaları -5 ile +35 C dereceler arasında verimli çalışacak şekilde üretilmiştir. Ancak ülkemizin çeşitli yerlerindeki mevcut hava şartlarını göz önüne aldığımızda standartların dışında kalan soğuk ve sıcak havalar bir anda bataryamızın verimini düşürmektedir.

Tüm bu şartlara ilave olarak zaman zaman yayımlanan güncellemeler ve bunların eksik yüklenmesi de bataryalarımıza zarar vermektedir. Bu nedenle kullanıcılara en önemli uyarım gelen tüm güncellemeleri otomatik yüklemek yerine öncelikli olarak güncellemenin içeriğini okuyarak kendi cihazımıza katacağı olumlu bir etki varsa bunu yüklemeliyiz. Eğer cihazımızın modeli dışındaki cihazlara bir olumlu etki için yayımlanmış ise ben bu yüklemenin fayda sağlayacağına inanmayanlardanım.

Diğer bir koruyucu tedbir ise soğuk havalarda cihazımızı direkt soğukta bırakmamaktır. Gerekirse sıcaklığını belirli bir seviyede tutmak maksadıyla koruyucu bir kılıfta veya cebimizde bulundurmak daha faydalı olacaktır. Tabi ki bu konu aşırı sıcak havalar için de aynı şekilde olmalıdır. Bir de özellikle son dönemle iPhone 6S modellerinde yaşanılan batarya sorunları vardır. Bu konunun üretim veya yazılım hatasından kaynaklandığını düşünmekteyim. Hatta üretici firma da benimle aynı görüşte olduğundan aşağıdaki linki tıkladığınızda Apple ücretsiz batarya değişim programını göreceksiniz.

https://www.apple.com/tr/support/iphone6s-unexpectedshutdown

Linkte yazılı bölüme seri numarası ile giriş yaptığınızda cihazınızın batarya durumu ve hatalı ürün kategorisi bilgilerine ulaşacaksınız. Tabi hemen en yakın yetkili serviste ücretsiz işlem yaptırabiliyor olacaksınız. Bunlara ilave olarak; garantisi sona ermiş ancak halen etkin ve verimli olarak kullandığınız cihazın bataryası tükendiğinde yapılması gereken işlemler kapsamında;

1. Güvendiğiniz ya da kendisini ispat etmiş
2. Yaptığı işe garanti veren
3. Hızlı ve güvenilir servis hizmeti sunan

Bir teknik serviste batarya değişimi yaptırmanızı öneririm. Bu konuda Maslak Apple servisi www.applemaslak.com tüm aradığınız özelliklere haiz ve güvenebileceğiniz bir servis kapsamında ön plana çıkmaktadır. Gerek fiyat politikaları gerekse servis hizmetleri mükemmele yakın özelliktedir.

Batarya kullanımına ilişkin bazı tasarruf tedbirleri de bulunmaktadır. Ancak ben genellikle kullanılan cihazları tasarımlarına uygun ve en iyi seviyede verim alabilecek ölçüde kullanmayı tavsiye ediyorum. Bu nedenle ışığı kısarak kullanmanın sadece gözlerimizi yorduğunu düşünenlerdenim.

Saygılarımla...

Tüm Makaleler

0212 286 66 44 | Bilgi Almak İçin Arayın