Akıllı Telefonlara Dair

17.2.2017

Akıllı Telefonlara Dair

Apple ilk nesil iPhoneunu bundan tam 10 yıl önce tanıttı. Bu nedenle günümüz akıllı telefonlarının miladı olarak kabul edilen iPhone bu yıl en özel modelini tanıtmaya hazırlanıyor. iPhone 8 yerine iTen (ayten) adıyla 10uncu yıla özel bir telefon bekleniyor.

TEKNOLOJİYİ KÖKTEN DEĞİŞTİRDİ

Akıllı telefonlar dünyaya gelişlerinin 10uncu yaşını kutluyor. Bu tarih tam olarak doğru olmamakla birlikte kesin doğru olan konu internetle kaynaşan akıllı telefon teknolojisinin dünyayı hiç olmadığı kadar hızlı ve kökten bir değişimden geçirdiği gerçeğidir. İlk nesil akıllı telefonlar aslında 1994te IBMin tanıttığı Simon ve iki yıl sonra onu takip eden Nokia9000 Communicator ile kullanıcılarla buluştu. Ancak bu buluşma çok kolay olmadı. Zira her iki cihazın da kullanımı oldukça zor ve can sıkıcıydı.

2 MİLYAR İNSAN AKILLI TELEFON KULLANIYOR

Akıllı telefonların sessizliği 9 Ocak 2007ye kadar devam etti. Appleın kendi teknoloji etkinliği olan Mac Worldde tanıttığı ilk nesil iPhone telefonlar sektörde tüm kartları yeniden karıştırdı. Klavye ve kalem kullanmayan cihaz tamamen dokunmatik olan arayüzü ile de çok dikkat çekti. Bu tarz genel olarak diğer üreticiler tarafından da kullanılmaya başlandığı için ilk nesil iPhonelar günümüzdeki akıllı telefonların atası olarak kabul edildi. Böylece akıllı telefonların doğum günü de 9 Ocak 2007 oldu. Aradan geçen 10 yılda akıllı telefonlar bir cihaz olmaktan çıkıp pek çok insanın vücudunun yeni organı haline geldi. Dünya üzerinde halen yaklaşık 2 milyar insanın akıllı telefonu bulunuyor.

420 MİLYAR DOLARLIK SEKTÖR

Geçen sene dünya çapında satılan toplam 1.4 milyar akıllı telefon üretici, şirketlere toplam 420 milyar dolar ciro sağladı. Akıllı telefonların asıl ortaya çıkardığı ve büyüttüğü alan ise uygulamalar oldu. Bu küçük yazılımlar akıllı telefonları, hemen her alanda kullanılabilen araçlara çevirerek milyarlarca insanın vazgeçilemezi haline getirdi.

www.applemaslak.com

 

Tüm Makaleler

0212 286 66 44 | Bilgi Almak İçin Arayın