İkinci El iPhone Alacaklara Öneriler

5.2.2017

İkinci El iPhone Alacaklara Öneriler

Günümüzde telefon fiyatları da bu kadar artmışken, kimbilir belki de ikinci el bir cihaz almak çok daha ekonomik olabilir.

Küresel piyasada telefon fiyatlarını incelediğimizde ve ülkemizdeki vergi oranlarını da göz önüne aldığımızda iPhone 7 modelleri 3.799 TL-5.449 TL aralığında satılmaktadır. İşte tam da bu durumda ikinci el bir iPhone bize çok cazip gelebilir.

Peki nereden almak lazım ve alımı yaparken cihazı neye göre kontrol etmemiz gerekiyor. Bu gerçekten önemli bir konu. Bir çok kullanıcı çok küçük detaylar ve basit nedenlerden dolayı aldıkları telefonu kullanamıyor veya çöp kutusuna atmak zorunda kalıyor. Biz applemaslak olarak sizleri bu durumdan kurtarabilmek aldığınız cihazları gönlünüzce kullanabilmeniz için maddeler halinde dikkat etmeniz gereken hususları aşağıda sıraladık.Hep beraber bir gözden geçirelim isterseniz.

1. İkinci el bir cihazı mutlaka tanıdığınız bildiğiniz bir yerden almaya gayret edin. Daha önceden hiç karşılaşmadığınız ama fiyatı çok cazip sunulan ürünleri kesinlikle almayın ve itibar etmeyin.

2. Cihazların fiyatlarını mutlak analiz edin. Bunu çeşitli satış sitelerinden örnekler alarak yapabilirsiniz. Unutmayın hiç bir satıcı cihazı size olması gereken fiyatın altına inerek vermez. Eğer tahmini fiyatın altında ise mutlaka şüphe duyunuz.

3. Eğer imkanınız varsa alımını yapacağınız cihazın imei numarasını mutlaka sorgulatın. Nasıl sorgulama yapacağınızı bilmiyorsanız applemaslak sizler için bunu ücretsiz yapacaktır. Ancak aslolan detaylı olarak düzgün bir sorgulama yapmaktır.

4. Alacağınız cihazın kozmetiğini inceleyin. Burada kozmetik olarak kastedilen cihazın kasasıdır. Ciddi darbeler var mı veya kırık mı bunlara mutlaka bakın.

5. Alınacak cihazın kasasının arkasında (iPhone 5-5S-6-6 Plus modellerinde) veya sim kart kızağının üzerinde (6S-6S Plus-7 ve 7 Plus) imei numarası yazar. Bu numarayı mutlaka cihazın içinden de kontrol ederek teyit edin. Ayarlar- Genel- Hakkında seçeneklerine dokunarak cihaz içerisinde bulunan imei numarasına ulaşabilirsiniz veya *#06# tuşlayarak ana ekrana gelecektir.

6. Cihazın ekranını sağa veya sola kaydırarak veya ikonları tutup gezdirerek ekran kontrollerinizi yapın. Böylece ölü piksel durumunu değerlendirmiş olacaksınız. Ekranda sararmalar varsa veya yıpranmışsa ya da kırıklar varsa bunlara mutlaka dikkat edin. Ekran değişebilen bir parçadır. Bunu unutmayın.

7. Cihazın iCloud hesabını kontrol edin. Bu hesabın sıfırlanmış olması veya şifresinin size teslim edilmesi çok önemli. Siz kesinlikle Apple ID sıfırlanmamış bir cihazı satın almayın.Böyle bir durumda cihazın sıfırlanması çok zordur. Ancak applemaslak bunu sıfırlar ancak bu sıfırlama için ilave ücret ödemeniz gerekecektir.

8. Alacağınız cihazın kutu içeriği ve faturasını mutlaka isteyin.

9. Cihaza kendi sim kartınızı takarak şebeke kontrollerini yapın.

10. İOS işletim sistemi Android ve Windows tabanlı değil farklıdır. Bu nedenle ilk zamanlar yabancılık çekebilirsiniz. Bu nedenle kullanımları konusunda mutlaka araştırma yapın veya bilen kişilerden destek alın.

11. Tüm bu kontrolleri yaptıktan sonra cihazdan emin iseniz ödemenizi yapın. Ama unutmayın yinede cihazınızda sizlerin göremediği sorunlar olabilir. Eğer zamanınız varsa alınacak cihazı applemaslak sizler için kontrol eder ve bir expertiz raporu hazırlar. Burada batarya ölçümleri de dahil olmak üzere tüm donanım ve soketler kısa sürede test edilerek yazılım da incelenir. Sonrasında bahse konu cihazın piyasa değeri ortaya çıkarılır ve gerekli referans sizlere çıktı olarak sunulur.

 

Tüm Makaleler

0212 286 66 44 | Bilgi Almak İçin Arayın